کنترل صوت در ساختمان ها

پروژه بیمارستان رازی
ژوئن 27, 2020
دیزل ژنراتور
سپتامبر 13, 2020
Show all

کنترل صوت در ساختمان ها

#توان گستر

کنترل صوت در ساختمان  ها 

امروزه به دور از سر و صدای شهری بودن و فراهم نمودن شرایطی آرام یکی از دغدغه های مهم افراد شهری به شمار می آید. متاسفانه به دلیل کاهش برخی هزینه   ها  در عملیات ساخت و ساز و فائق شدن به سودی بیشتر، بسیاری از پروژه های ساخته شده یا در حال ساخت در کشور (خصوصا در سال های اخیر) فاقد هر گونه جاذب صدا و عایق های صوتی استاندارد بوده که این کار باعث عبور صوت به محیط های اطراف شده و آرامش افراد را تحت تاثیر خود قرار میدهد .برای حل این مشکل، باید از پوششی بر روی دیوارها، سقف، کف و … استفاده گردد تا صداهای قابل انتقال به محیط های اطراف تا حد چشمگیری کاهش یابد.

متاسفانه ساخت و ساز های غیر اصولی “صرفا اقتصادی نگرانه” در آپارتمان  ها ، خارج از مبحث مقاومت و امنیت ساختمان تبعات دیگری نیز به همراه داشته است که یکی از آنها عدم صدا بندی مناسب بین واحد های ساختمانی بوده است . طوری که گاهی صدای همسایه مجاور در واحد دیگر به راحتی به گوش می رسد . کف‌های بالایی که واحدهای مسکونی را از یکدیگر جدا می‌سازند، باید مانع موثری در مقابل صوت‌های ضربه‌ای و هوایی ایجاد کنند. جرم نسبتا کم کف‌های چوبی سبب می‌شود که این کف‌ها صوت‌های هوایی را بسیار راحت تر از کف‌های بتنی سنگین منتقل کنند ، به همین جهت کف‌های بین واحدهای مسکونی معمولا باید از بتن ساخته ‌شوند.

الف: زیرسازی کوبه 

اغلب نوفه  ها‌ی  متاثر از کوبه به جز ضربه‌های خیلی شدید را از بین می‌برد. مواد میرا کننده همانند کف پوش‌هایی از جنس ‌لاستیک، وینل ،  چوب پنبه و یا پوشیده شده با فرش و موکت که هزینه کمتری دارد از جمله عایق‌های کوبه‌ای بسیار موثر به حساب می‌آیند.

کف معلق یا کف شناور

چون صدا بندی تنها راهی برای جذب نوفه پیکری است، از این جهت جداسازی کفی که ضربه روی آن وارد می‌شود از کف ساختمان توسط مواد میرا کننده بینهایت موثر است. ماده مورد استفاده پشم شیشه ، لاستیک، و یا بعضی از انواع فنرهای فلزی می‌تواند باشد. میزان موثر بودن این روش به جرم کف معلق، بازده ماده میرا کننده و درجه صدا بندی کف بستگی دارد.

زمانیکه دیواره‌های جداکننده بر روی کف‌های شناور قرار می‌گیرند برای جلوگیری از عبور صدا از طریق موادی که در کف مصرف شده است اقدامات ضروری صورت می گیرد. مقاومت سقف‌ها در برابر صوت‌های کوبه‌ای مزاحم‌ترین نو فه  معمولا از سقف به سمت پایین پخش می‌شود و مهم ترین روش جذب صوت سقف استفاده از صفحات سقف کاذب یا آکوستیک و نصب یک لایه جذب کننده صدا بین آنها ست.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!