BMS  چیست ؟

کاتالوگ توان گستر
ژانویه 29, 2019
VRFچیست؟
فوریه 17, 2019
Show all

BMS  چیست ؟

#توان گستر

BMS  چیست ؟

BMS  :

امروزه BMS  به يكي از مهم ترین شاخه‌هاي علمي و اجرايي در انواع ساختمان ها تبدیل شده است و کار آن نظارت لحظه اي ، اتوماتيک و كنترل تأسيسات  است. همچنين با توجه به كمبود منابع انرژي اهميت مصرف بهينه سوخت بيش از پيش مورد توجه است. سيستم مديريتي ساختمان (BMS) وظيفه مديريت و كنترل وضعيت ساختمان را از لحاظ سرمايش و گرمايش (HVAC) ، روشنايي (Lighting)، كنترل تردد امنيت (Access)، سيستم اعلام حريق (FAS)و… و ارتباط منطقي اين زيرسيستم‌ها را كه از طريق يك پردازشگر ديجيتالي الكترونيكي براي كنترل الگوريتم‌ها استفاده مي‌شود و قابليت برقراري ارتباط با ديگر كنترلرها را امكان‌پذير مي‌سازد.

 به طور کلی BMS از سه بخش تشکیل می شود:

1-حسگرها (sensors): حسگرها سنجش پارامترهای محیطی و ارسال این اطلاعات به سیستم را عهده دار هستند. این اطلاعات می تواند دمای محیط بیرون و درون، دمای سیال گرم کننده یا خنک کننده، میزان روشنایی محیط، میزان رطوبت، مقدار گازها در هوا، حضور یا عدم حضور افراد در محل و دیگر اطلاعاتی که برای راهبری بهینه سیستم حیاتی است، باشد.

2-کنترلر ها(controllers): کنترل ها اجزایی از سیستم هستند که اطلاعات دریافتی از حسگرها را دریافت و بر اساس نرم افزار درونی خود یا نرم افزار شبکه پردازش و بر حسب نیاز فرامینی را به عملگرها ارسال می کنند.

3-عملگرها(actuators): عملگرها نیز اجزایی از سیستم هستند که فرامین ارسالی از کنترلر ها را دریافت و بر اساس آن واکنش نشان می دهند. این عملگرها می توانند شیرهای برقی سیالات، دریچه های قابل تنظیم عبور هوا، رله های قطع و وصل جریان الکتریکی و…. باشند.

سه بخش یاد شده توسط یک مکانیزم ارتباطی با هم مرتبط می شوند که خود از دو قسمت مهم تشکیل شده است:

1-رسانه (مدیای) ارتباطی مانند سیم، فیبر نوری، امواج رادیویی
2-پروتکل ارتباطی یا زبان محاوره اجزا مانند  BacNet , LonWorks

حسگرها، کنترلرها و عملگرها از طریق مدیای ارتباطی، براساس زبان محاوره ای یا پروتکل ارتباطی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند

1 دیدگاه

  1. رضا گفت:

    ممنون از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!